Aktuality ZŠ

Samo Smetana a BANDA

https://1drv.ms/w/s!Ah2vuAx7FPSSgeBX7szwn9WXW56y_Q?e=bpibVD

https://1drv.ms/b/s!Ah2vuAx7FPSSgeBa-joYb-z7w1E-5w?e=jVtChx

 

V júli sa žiaci prvého stupňa a deti z materskej školy zúčastnili hudobného programu slovenskej world music skupiny Banda, realizovaného pod záštitou Hudobného centra.

Do priestorov našej školy v Devíne zavítali Samo Smetana (spev, husle, mandolína), Ivan Hanula (spev, viola, husle, mandolína, buzuki), Alžbeta Lukáčová (spev, cimbal, viola, heligónka, ústna harmonika), Peter Obuch (spev, kontrabas, basička, píšťalka, fujara) a Ajdži Sabo (perkusie) a Lucia Luknárová z Hudobného centra.

Hovorené slovo bolo prispôsobené tak aby bolo vhodné pre všetky deti, ktoré sa zúčastnili hudobného programu Bandy.

Slovenská world music skupina Banda sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami a hudbou iných národov. Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní.

Väčšina členov skupiny má etnomuzikologické vzdelanie a venuje sa tradičnej ľudovej hudbe, čo bolo zárukou kvalitných a zaujímavých informácií o slovenskom folklóre. Každý z hudobníkov je skúsený multižánrový umelec a nenútenou, no pútavou formou dokázal osloviť nás poslucháčov. 

Ambíciou hudobnej skupiny Banda je popularizovanie slovenského kultúrneho dedičstva. Vyhľadáva melódie a piesne v pôvodnej podobe v kontraste s vlastnými originálnymi aranžmánmi v štýle world music (etno).

Umelci pútavou formou predstavovali inštrumentálne štýly a tradičné ľudové hudobné nástroje krajov Myjava, Horehronie, Orava, Zemplín a prezentovali ich dynamickou a temperamentnou formou.

Ukážka z tvorby Sama Smetanu a jeho Bandy:

https://www.youtube.com/watch?v=LAv0VbkbUXw 

https://www.youtube.com/watch?v=Au0nYE3oqeY

https://www.youtube.com/user/betycka

Po koncerte sme dostali takéto vyjadrenie Sama Smetanu:

"Naše devínske detské publikum bolo perfektné - vďačné, vnímavé, spevavé a dokonca prejavilo zmysel pre rytmus, deti vytlieskavali do našich pesničiek rytmické motívy odušu.

Aj pekné vedúce s nami spievali a usmievali sa na nás, no a keď sa na chvíľu prišli na nás pozrieť aj panie kuchárky a srdečne nám zatlieskali, vedeli sme, že je dobre. 

Ďakujeme! "

Rovnako aj my ďakujeme za príjemný a obohacujúci hudobný zážitok a tešíme sa do skorého videnia.

© 2018 Gymnázium Česká 10. All Rights Reserved. Designed By Achnaton